Még 100 nap a rövidpályás úszóvilágbajnokságig
Száz nappal a 17. rövidpályás úszó világbajnokság rajtja előtt sajtótájékoztatót tartott az esemény szervező bizottsága, melyen részt vett Brent Nowicki, a World Aquatics ügyvezető igazgatója, Schmidt Gábor, sportért felelős helyettes államtitkár, Wladár Sándor, a MÚSZ és a szervező bizottság elnöke, Szántó Dávid, a Budapest2024 operatív vezetője, valamint Cseh László, az esemény nemzetközi nagykövete, aki versenyzőként ötször döntött világrekordot a 25 méteres medencében rendezett viadalokon.
Száz nap múlva, december 10-én kezdődik a Duna Arénában az év legjelentősebb hazai úszóeseménye, a rövidpályás világbajnokság a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség és a Magyar Úszó Szövetség szervezésében. Ezzel a hatnapos viadallal Magyarország a világ úszósportjában elsőként teljesíti a “rendezői Grand Slamet”, azaz látja vendégül a World Aquatics (korábban FINA) legjelentősebb eseményeit: a vizes világbajnokságot, a junior úszó világbajnokságot, az úszó Világkupát és most a rövidpályás úszó világbajnokságot.
“Magyarország és Budapest mindig nagyszerű partnere volt a World Aquatics-nak, a 2017-es és a 2022-es világbajnokság hatalmas sikere csupán a két leglátványosabb alkalom volt, ezek mellett egy sor más kiemelkedő eseményt valósított meg a Magyar Úszó Szövetség, valamennyit olyan színvonalon, amely követendő példaként állítható a világ bármely más szervezőcsapata elé” – jelentette ki Brent Nowicki, a World Aquatics ügyvezető igazgatója a sajtótájékoztató elején.
“A Duna Aréna az a helyszín, ahová a világ úszócsaládja már hazajön, a világ egyik leggyorsabb medencéjét építették meg, amelyet az úszósportért rajongó nézők ezrei vesznek körül minden egyes nagy eseményen. Nem véletlen, hogy a legjobb versenyzők csak szuperlatívuszokban beszélnek Budapestről” – tette hozzá Brent Nowicki, aki gratulált a magyar szervezőknek a “Grand Slam” teljesítéséhez.
Az eseményen Schmidt Gábor sportért felelős helyettes államtitkár kifejtette: „Ez a mostani lesz az első olyan magyarországi úszó világbajnokság, amelyet azután rendezünk, hogy már ismert ténnyé vált a World Aquatics Budapestre költözése. Bátran kijelenthetjük, hogy ezzel a magyar főváros a világ egyik legfontosabb vizes központjává lépett elő. Azon túl, hogy ez egy jelentős sportdiplomáciai siker, a nemzetközi szövetség hazánkba költözése azért is fontos, mert így meg tudjuk ragadni az ezzel járó sportszakmai lehetőségeket is. Kiemelt célnak kell lennie, hogy az eredményeket hosszú évtizedek óta szállító úszás és vízilabda mellett további vizes sportágakban is szintet tudjon lépni a magyar sportélet. Ezúton is szeretném megköszönni Huszain al-Muszallam elnök úrnak és a World Aquatics minden munkatársának, hogy bíznak bennünk és jó partnerei nemcsak a magyar sportnak, de Magyarországnak is. A Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség és a Magyar Úszó Szövetség munkatársaival együtt az lesz a célunk, hogy a sportolók, az őket kísérő szakemberek, a sportvezetők és a szurkolók ismét felejthetetlen élményekkel gazdagodjanak a Duna Arénában!”
“Csak a MÚSZ jelenlegi csapatának ez lesz a tizenkettedik világversenye, amit együtt szervezünk; más országok évtizedek alatt jutnak el idáig, ha eljutnak egyáltalán – mondta elöljáróban Wladár Sándor. – A vizes Grand Slam elérése hatalmas teljesítmény, de hadd mondjam azt, hogy ez az egész ország és az egész úszósport sikere és büszkesége. Azért nyerhettük el és szervezhettük meg ezeket az eseményeket, mert Magyarországnak egészen különleges viszonya van a sporthoz. Ebben benne van a magyar úszósport fantasztikus múltja és jelene, benne van a kormányzat sport iránti szilárd elkötelezettsége, a szurkolók által teremtett, mindenkit magával ragadó hangulat, a világ legjobb uszodakomplexuma, a Duna Aréna, és benne van a szervezőcsapat elkötelezettsége. Mi minden egyes alkalommal igyekszünk még magasabbra állítani a mércét, de bizonyosan sosem adni alább annál a színvonalnál, amelynek köszönhetően a különböző világbajnokságok után rendszeresen azt hallhattuk: ez volt minden idők legjobb eseménye.”
Cseh László, a sportág ikonja megtiszteltetésnek tartja, hogy a vb nemzetközi nagykövete lehet. A versenyzőként olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok kiválóság rövidpályán is remekelt, igaz, elsősorban a kontinensviadalokon – 19-szeres Európa-bajnok, ami abszolút rekord –, de vb-ről is vannak érmei, továbbá ötször döntött világrekordot.
“Mindig különleges érzés hazai pályán versenyezni – jegyezte meg Cseh László. – Nekem először 2006-ban adatott meg a Margitszigeten, aztán még többször is: utoljára, legalábbis nézők előtt, a 2017-es világbajnokságon, ami pályafutásom egyik meghatározó élménye volt. Óriási lökést ad a versenyzőknek az a hangulat, ami a Duna Arénában fogad minket, ez még a külföldieknek is élmény, rólunk nem is beszélve.”
Cseh László röviden kitért arra, hogy a 25-ös medencében elsősorban azok érvényesülhetnek, akik kiválóan fordulnak és delfineznek a víz alatt. Cseh szerint a hosszabb ideje Amerikában készülő, és az úszásnak ebben a részében Bob Bowmannél óriásit fejlődő Kós Hubert a szurkolók ezreitől hajtva kiváló eredményeket érhet el decemberben.
Szántó Dávid, a szervező bizottság ügyvezetője ennek kapcsán máris bejelentette, hogy így, 100 nappal a rajt előtt elindult a jegyértékesítés. Az igazgató azt is elárulta, hogy a vb szlogenje a “Hold your breath!” – amivel nem elsősorban Kós Hubert és a többi versenyző vízalatti delfinezéseire gondoltak, sokkal inkább a várható izgalmakra – „elvégre mindannyian lélegzetvisszafojtva várjuk, hogy folytatódjék az itthon rendezett világversenyeken megszokott magyar sikersorozat.”
A rövidpályás vb szervezői a szeptember 2-ára eső 100 napos visszaszámlálás és aznapi iskolakezdés egybeesése miatt is gondoltak az új tanévet megkezdődő iskolásokra és a gyerekekkel foglalkozó jótékonysági szervezetekre. Annak érdekében, hogy a karácsony előtt minél több gyermek részesülhessen emlékezetes élményben, a szervezők összesen 2024 db tiszteletjegyet biztosítanak számukra a hétköznapi előfutamokra. További részletek az esemény weboldalán (worldaquatics-budapest2024.com) olvashatók.