Bronzérmes a részben hazai rendezésű Eb-n a női kézilabda-válogatott
Az osztrák-svájci-magyar közös rendezésű Európa-bajnokságon a magyar női válogatott minden várakozást felülmúlva, a világbajnok Franciaországot legyőzve a harmadik helyen végzett. A kontinenstorna gólkirálya a 60 gólt elérő Klujber Katrin lett.
Idén ötödik alkalommal vett részt Magyarország felnőtt női kézilabda világverseny szervezésében, a november 28-án elrajtolt Európa-bajnokság pedig a harmadik Eb, amiben hazánk házigazdaként is kitüntette magát a 2004-es és a 2014-es kontinenstornát követően. Az Eb debreceni helyszínén, a Főnix Arénában lebonyolított csoport- és középdöntős meccsek szervezését november 28. és december 10. között a Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökséggel (NRÜ) közösen, az Európai Kézilabda Szövetséggel (EHF) együttműködésben végezte. Debrecenen kívül a svájci Basel, az ausztriai Innsbruck, illetve Bécs adott otthont az Eb mérkőzéseinek.
A csoportmeccsek leglátogatottabb találkozója a Svédország-Magyarország mérkőzés volt, míg a középdöntőké a Magyarország-Románia összecsapás. Mindkét alkalommal teltház volt a debreceni Főnix Arénában, ami 4163 helyszíni nézőt jelent. E mérkőzéseknél népszerűbb csak a jóval nagyobb befogadóképességű bécsi Wiener Stadthalle-ban megrendezett elődöntők, a bronzmeccs és a döntő volt.
Előzetesen a magyar válogatottat a hatodik helyre jósolták a szakértők, ám a csapat egészen az elődöntőkig menetelt, ahol az olimpiai bajnok – majd Eb-győztes – Norvégia állította meg a gárdát. A teljes kontinensviadal alatt mindössze Franciaországtól kapott ki a válogatott a középdöntős csoportmeccsek során, ám akkor ennek az eredménynek nem volt lényegi következménye, hiszen így is továbbjutottunk az elődöntőkbe.
A bronzmeccsen ismét a francia csapattal találkozott Magyarország, és – meglepetésre – az olimpiai ezüstérmes, regnáló világbajnok válogatottat 25-24-re vertük. Golovin Vlagyimir együttese heroikus küzdelemben múlta felül a franciákat, a Wiener Stadthalle-ban közel 8800 néző előtt, akiknek nagy része magyar szurkoló volt. A torna All Star Teamjébe a magyar csapat három játékosa, Klujber Katrin, Győri-Lukács Viktória és Simon Petra is bekerült – ezzel a tíztagú All Star Team legtöbb játékosát adó válogatott lett a magyar keret. Magyar gólkirályt is köszönthettünk, hiszen Klujber Katrin 60 gólt szerzett az Eb ideje alatt.
„Nagy sikerrel zárult számunkra az év, hiszen versenyszinten és szervezési szempontból is elégedettek lehetünk az Európa-bajnokság végeztével” – emelte ki Ilyés Ferenc, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke. „Idén több nagy eseményen együtt dolgoztunk a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökséggel, és minden szinten gyümölcsöző volt a közös munka, a tavaszi FINAL4 során éppen úgy, mint Debrecenben a kontinensverseny csoportkörében és középdöntőjében. Ezúton szeretném megköszönni a szervezésben részt vevőknek az elmúlt hetek, de inkább hosszú hónapok megfeszített munkáját. A női válogatott szereplése és fantasztikus bronzérme teljessé tette az Eb sikerét, ami az egész sportág számára nagy öröm!”
„Aki kilátogatott a debreceni Főnix Arénába, annak felejthetetlen sportélményekben lehetett része, a magyar szurkolók buzdítása egyedülálló atmoszférát teremtett a csarnokban” – fogalmazott dr. Falvai Mátyás, a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség vezérigazgatója. „A hármas rendezésű Európa-bajnokságon a magyar női válogatott felülmúlta önmagát, és biztos vagyok abban, hogy ehhez a sikerhez az is hozzájárult, hogy az Eb nagy részén hazai közönség előtt, hazai pályán játszhattak. Debrecen mint fogadóváros remekül helyt állt, és be tudta bizonyítani, hogy az ország második legnagyobb városaként képes számos külföldi csapatot és szurkolót is fogadni még az adventi időszakban is.”
Az MKSZ és a MÁV-csoport, illetve a Debreceni Közlekedési Vállalat (DKV Zrt.) együttműködési megállapodásának köszönhetően a szurkolók olcsóbban juthattak vonat- illetve buszjegyhez a debreceni mérkőzések napján, de több mentesítő járat is indult az érintett időszakban. Ezek a megoldások nagyban megkönnyítették a magyar szurkolók eljutását a Főnix Arénába, ami a Főnix Arénában teremtett szurkolói hangulathoz biztosan hozzájárult.
A hármas rendezésű Európa-bajnokság egyik legnagyobb partnere, a Lidl a Corridor Kids elnevezésű programja keretében 10-14 éves gyerekeknek biztosított lehetőséget arra, hogy minden mérkőzés előtt jelen legyenek a pályán és üdvözöljék az éppen bemutatott játékost, ezzel is inspirálva a fiatal sportolókat arra, hogy minél nagyobb célokat tűzzenek ki maguk elé az előttük álló sportkarrierjük során. A 65 mérkőzésen mindhárom rendező országban összesen 1300 gyerek vett részt a programban. Magyarországon az MKSZ, illetve a Debreceni Sportiskola (DSI) növendékei fogadták a Főnix Arénában pályára lépő válogatott kézilabdázókat. Debrecenben mintegy 160 önkéntes segítette a 13 napig tartó bajnokság gördülékeny és megbízható lebonyolítását az MKSZ, az EHF és az NRÜ munkatársain túl. A rendezés során a szervezők ügyeltek a fenntarthatósági szempontokra is, ezért a Főnix Arénában Repohár-rendszer működött, de sor került palackgyűjtési programra is a helyszínen és környékén.